Založ si blog

Ukrajina – stále bližšie k veľkej vojne

Ten, kto sleduje dianie na Ukrajine, určite nie je pokojný z vývoja, ktorý tam prebieha a ktorý ohrozuje mier v Európe a doslova na celom svete. Nehovoriac už o tých tisíckach mŕtvych a zranených a o miliónoch zničených životov našich susedov priamo v tej krásnej, ale ukrutne smutnej krajine.

Sledovaním ukrajinských, ruských a doneckých médií získame časom celkom dobrý prehľad o dianí na Ukrajine. Jeden by si mohol myslieť, že zmiešaním týchto troch odlišných zdrojov právd, poloprávd a lží vznikne neprehľadný magľajz, ale opak je pravdou. Časom sa pozornému čitateľovi veľmi jasne ukáže, kto je kto a pri zohľadnení historického a geopolitického kontextu je to, čo sa deje na Ukrajine, úplne zrejmé a jasné.

Ukrajinu som navštívil dva krát a precestoval som z tej veľkej krajiny od Užhorodu po Ľvov, cez Kiev i Odesu až na Krym. Je to obrovské územie, ktoré nie je národovo nijak homogénne. Žije tam veľmi veľa národností a rozdiel medzi obyvateľmi západnej časti a východnej je veľmi citeľný. Ukrajina nie je štát, ako poznáme my ten náš. Síce aj u nás sa niekedy ľudia z východu a ľudia zo západu krajiny občas doťahujú, ale v zásade sa tu „máme všetci radi“. To však na Ukrajine nie je a nebolo už desiatky a desiatky rokov. Pozerať sa na Ukrajinu optikou Slovenska je od úplného začiatku nesprávny pohľad. V tej krajine absentuje základná miera jednoty nevyhnutná preto, aby mohla ako jedna ucelená krajina fungovať.

V posledných týždňoch sa stalo niekoľko dôležitých vecí. Minulý týždeň prezident Ukrajiny Petro Porošenko vydal príkaz štátnym silovým zložkám pripraviť sa na partizánsku vojnu. Takýto príkaz o niečom svedčí. Jednou z príčin môže byť nespokojnosť obyvateľov Ukrajiny, ktorí už začínajú pociťovať prvé výsledky reforiem, ktoré im priniesli posli demokracie a prosperity, medzi ktorých sa zaradili aj náš bývalý minister financií hrdiaci sa cenou najlepšieho ministra financií sveta podľa časopisu Euromoney a mnohými ďalšími medzinárodnými oceneniami Ivan Mikloš a náš bývalý dvojnásobný premiér Mikuláš Dzurinda. Prepad ekonomiky a nárast chudoby je všadeprítomný.

V kontexte obávanej partizánskej vojny je potrebné uviesť, že približne pred dvomi týždňami veľmi vplyvné pravicové hnutie Pravý sektor vydalo vyhlásenie, v ktorom zaradilo Európsku úniu medzi nepriateľov Ukrajiny. Únia sa takto priradila k Rusku. Čo tento krok bude znamenať, je veľmi ťažko posúdiť. Každopádne to nie je žiadna okrajová záležitosť, keďže Pravý sektor disponuje vlastnými silovými zložkami a ich členovia sa neštítia ničoho.

Ďalšou dôležitou udalosťou, ktorú je potrebné v tejto súvislosti spomenúť, sú nové iniciatívy lídra Doneckej nezávislej republiky Alexandra Zacharčenka, ktorý začal aktívnu komunikáciu s obyvateľmi Ukrajiny. Ako formu komunikácie zvolil tzv. priamu linku, niečo na štýl prezidenta Ruskej federácie. Takýmto spôsobom odpovedal na otázky obyvateľov Charkovskej oblasti, potom Odesskej oblasti a naposledy samotného Kieva. A podľa najnovších správ bude odpovedať aj na otázky obyvateľov Západnej Ukrajiny, teda tej časti, ktorá je voči Donbasu najviac nepriateľská.

K tomu môžeme pridať, že ministerstvo zahraničných vecí USA vyzvalo svojich občanov na opatrnosť kvôli zlej bezpečnostnej situácii. V rovnakom čase medzinárodná organizácia Institute for Economics and Peace, ktorá každoročne zostavuje tzv. Global Peace Index, zaradila Ukrajinu medzi 10 najnebezpečnejších krajín na svete. Ukrajina sa stala 8. najnebezpečnejšou krajinou na svete. Za ňou sa umiestnili krajiny ako Sudán a Líbya. Horšie sú na tom Sýria, Južný Sudán, Irak, Afganistan, Somálsko, Jemen a Stredoafrická republika. Táto informácia ilustruje vážnosť situácie na Ukrajine.

A aby toho nebolo málo, NATO minulý týždeň uskutočnilo najväčšie vojenské cvičenie Anaconda na hraniciach Ruska od skončenia studenej vojny. To si čiastočne všimli aj naše médiá na rozdiel od toho, keď americká armáda pod hlavičkou NATO napochodovala do Moldavska minulý mesiac.

Na cvičení Anaconda sa zúčastnilo 31 000 vojakov z 24 krajín. Nemeckí vojaci prvý krát od druhej svetovej vojny vstúpili na územie Poľska, čo znalcom druhej svetovej vojny napovie, že nejde o žiadnu malú vec. Dokonca minister zahraničných vecí samotného Nemecka  Steinmeier obvinil NATO, že týmito vojenskými manévrami podnecuje vojnu s Ruskom. Takáto vojna by v súčasnej dobe jadrových zbraní znamenala skazu minimálne celej Európy, vrátane nás, vrátane nášho prezidenta Kisku, komentátora denníka SME pána Shutza, šéfredaktora časopisu Týždeň pána Hríba, či odborníka na geopolitiku dlhoročného politika pána Šebeja. NATO však už ohlásilo ďalšie vojenské cvičenie s názvom Trident na koniec júla, ktoré sa bude konať na západe Ukrajiny. Je škoda, že páni Shutz, Hríb či Šebej neinformujú slovenskú verejnosť v plnom o súčasných aktivitách NATO voči Rusku. Určite nám majú čo povedať.

V týchto dňoch prezident Ruskej federácie Vladimír Putin vo svojom prejave pred parlamentom povedal, že súčasná medzinárodná situácia pripomína stav pred druhou svetovou vojnou a že Rusko bude adekvátne reagovať na stále agresívnejšiu rétoriku NATO. A môžeme očakávať, že po reakcii Ruska na stupňujúcu sa agresivitu NATO prídu ešte ďalšie a ešte agresívnejšie a provokatívnejšie kroky NATO.

Naďa Savčenková po návrate z ruského väzenia je mimoriadne aktívna aj mediálne. A občas aj prekvapivo. Vo svojom rozhovore pre Hlas Ameriky (rozhlasové vysielanie vlády USA) povedala, že Západ by mal Ukrajine pomáhať politicky a ekonomicky, no nie dodávať zbrane. Dodávanie zbraní Ukrajine by podľa nej mohlo viesť k tretej svetovej vojne. Teda aj medzi tými Ukrajincami, ktorí sú voči Rusku nepriateľskí, sú ľudia, ktorí si uvedomujú, že ďalšie prehlbovanie vojenského konfliktu na východe Ukrajiny môže viesť až k tretej svetovej vojne.

A aby toho nebolo málo, k bezpečnosti celej Európy rovnako nepridá rozhodnutie Ukrajinskej vlády prestať používať vo svojich jadrových elektrárňach ruské palivo, na ktoré tieto elektrárne boli stavané. Ukrajinská vláda nariadila prejsť na palivo, ako inak, americké od firmy Westinghouse. Prechod z jednej jadrovej technológie na inú, odlišného typu, nesie so sebou mnoho neznámych a v prípade jadrových elektrární ide o riziká, ktoré môžu byť černobyľských rozmerov.

Otázka verejného vlastníctva strategických podnikov a sektorov je zo spoločensko-ekonomického hľadiska jednoznačná

14.04.2020

Význam strategických podnikov v našej spoločnosti je, resp. bol relatívne dobre známy, prinajmenšom v 90-tych rokoch. V roku 1998 sa dokonca uskutočnilo referendum s otázkou: „Ste za to, aby NR SR prijala ústavný zákon, ktorým sa zakáže privatizácia týchto strategických podnikov: 1. Západoslovenské energetické závody, š.p. Bratislava; 2. Stredoslovenské energetické [...]

Pán premiér, NIE ZÁKLADNIAM, NIE VOJNE!

03.05.2019

Súčasný premiér Peter Pellegrini vošiel do dejín našej krajiny už v momente, ako sa stal predsedom vlády, ale podstatne významnejší bude jeho zápis do dejín našej krajiny, a nielen jej, rozhodnutím o [ne]umožnení zriadenia vojenských základní USA v našej krajine. Pred toto rozhodnutie ho postavili zámery Spojených štátov amerických, a pravdepodobne by bol radšej, [...]

Osudová chyba Juliana Assangea je odkazom pre budúcich odvážnych

24.04.2019

Julian Assange sa stal už počas svojho života legendou. Založenie portálu Wikileaks.org, na ktorom so svojimi spolupracovníkmi dodnes zverejňujú rôzne tajné (ale aj verejné) dokumenty politikov, vlád, korporácií, tajných služieb, vojenských a vojnových tajných dokumentov z USA, Francúzska, Ruska, Talianska a ďalších krajín, bolo historickým počinom s významom pre [...]

mesto, bratislava, panorama, centrum, dunaj, sky walking, most s

V Bratislave sa môže vyskytnúť povodeň, varuje SHMÚ

05.08.2020 14:15

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal pre hlavné mesto výstrahu prvého stupňa.

Monika Jankovská

Jankovská ostáva za mrežami, Cvikovej súd vyhovel

05.08.2020 14:05

Bývalá štátna tajomníčka je obvinená z trestných činov podplácania a prijímania úplatku.

Súd Pojednávanie Kuciak Vražda kočner para

Mohli ovplyvniť odloženie rozsudku o Kuciakovej vražde záverečné reči?

05.08.2020 13:00

Argumenty všetkých strán v procese a celý prípad si zaslúžia dlhšiu poradu, domnieva sa Kočnerov advokát Para.

požiar

Na juhu Francúzska evakuovali v dôsledku požiarov približne 2 700 ľudí

05.08.2020 12:08

Požiare vypukli v utorok večer pri meste Martigues.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 7
Celková čítanosť: 18087x
Priemerná čítanosť článkov: 2584x

Autor blogu

Kategórie