Založ si blog

Pán premiér, NIE ZÁKLADNIAM, NIE VOJNE!

Súčasný premiér Peter Pellegrini vošiel do dejín našej krajiny už v momente, ako sa stal predsedom vlády, ale podstatne významnejší bude jeho zápis do dejín našej krajiny, a nielen jej, rozhodnutím o [ne]umožnení zriadenia vojenských základní USA v našej krajine. Pred toto rozhodnutie ho postavili zámery Spojených štátov amerických, a pravdepodobne by bol radšej, keby pred ním toto rozhodnutie nestálo. Samozrejme, že nie je v tom úplne sám. Svoju úlohu majú aj predsedovia vládnych strán Róbert Fico, Andrej Danko a Béla Bugár. Títo štyria ľudia (prezidentský úrad je a bude obsadený osobami, ktoré s veľkou pravdepodobnosť so základňami USA na Slovensku nadšene súhlasia, veď asi aj preto im bolo do úradu tak veľmi pomáhané) nesú hlavnú zodpovednosť za rozhodnutie, pred ktoré postavili našu krajinu Spojené štáty.

Pri predstave ťarchy tohto rozhodnutia v skutku nie je čo závidieť. Vojsť do dejín vlastnej krajiny ako ten, ktorý súhlasil s postavením vojenských základní cudzích mocností na vlastnom území, je skutočne ťažké bremeno. Nie je mnoho horších vecí ako byť označovaný za zradcu vlastného národa. Samozrejme pokiaľ máte svedomie. Ak svedomie nemáte, nie je to žiadny problém.

Medzi politikmi sú rôzne typy osobností. Sú politici, ktorí sú vyslovene vodcovské typy a v zásade nemôžu hrať druhé husle, a sú aj typy druhej, tretej úrovne, ktorí nemajú potrebu či ambíciu stáť úplne vpredu. Pre všetkých ale platí, že morálka je prekážkou v politickom boji. Nebyť schopný zavádzať, klamať, podvádzať, prezliekať kabáty je pre politika výrazný hendikep. Preto väčšina politikov robí morálne kompromisy a závisí len od schopnosti posúvať svoje hranice, kam až je človek schopný zájsť. Je ale zásadný rozdiel povedať bohapustú lož priamo do kamery nejakej televízie a povoliť cudzie vojská vo vlastnej krajine.

Sú samozrejme aj takí politici, ktorí nemajú absolútne žiadne morálne zábrany a sú schopní robiť rozhodnutia, ktoré stoja ľudské životy, tisícky a milióny ľudských životov. Sú politici, ktorí sú bez mihnutia oka schopní okradnúť milióny vlastných občanov, či pre  záujmy cudzích mocností zradiť vlastnú krajinu akýmkoľvek spôsobom. Takých máme aj u nás samozrejme. Takýto ľudia sa zvyčajne dočkajú štedrej odmeny – dostanú nejakú funkciu v medzinárodných inštitúciách alebo im zriadia nejaký ten think-tank, a dostane sa im aj ochrany mocnej ruky pred prípadnou pomstou či spravodlivosťou. U nás sú z tejto kategórie taký Mikuláš Dzurinda, či Ivan Mikloš, Pavol Demeš, Martin Bútora alebo Magda Vášáryová a ďalší. Dobrým príkladom takéhoto politika je aj bývalý poľský premiér Donald Tusk – Nemecko si ho presadilo na druhé funkčné obdobie prezidenta Európskej rady aj napriek ostrému nesúhlasu Poľska. Alebo bývalý gruzínsky prezident Michail Saakašvili – USA si ho presadili za guvernéra Odeskej oblasti po prevrate na Ukrajine v roku 2014, aby dohliadal na bezproblémové využívanie Odeského prístavu námorníctvom USA. Páni Pellegrini, Fico, Danko ani Bugár sa svojou doterajšou politickou kariérou nejavili z tejto kategórie politikov. Každý z nich by v prípade súhlasu s vojenskými základňami USA u nás pravdepodobne mohol počítať s nejakou politickou odmenou a ochranou, ale nezdajú sa, že by o to stáli.

Tlak Spojených štátov amerických na povolenie zriadenia ich vojenských základní u nás je určite veľmi veľký a možno až drvivý. Pozvanie premiéra Petra Pellegriniho do Bieleho domu na stretnutie s prezidentom USA Donaldom Trumpom hovorí o tom, že Spojené štáty nemienia od svojich úmyslov ustúpiť. Medzinárodná politika do značnej miery funguje na princípe quid pro quo, čiže niečo za niečo. My sme však malá, slabá a v podstate nesuverénna krajina, takže to niečo za niečo má iný obsah, ako keď USA žiadajú niečo napríklad od Nemecka. V našom prípade to niečo za niečo má skôr obsah typu „vy nám povolíte postaviť si základne, a my vás (rozumej vás, čo ste pri moci) za to nezlikvidujeme (aspoň nie hneď). Ak nám základne neodsúhlasíte, podporíme u vás tie pravé demokratické sily.“ Richard Sulík a jeho SAS sa už nevedia dočkať.

Pán premiér a traja predsedovia vládnych strán sa môžu tomuto tlaku postaviť. Samozrejme, že sa vystavujú obrovskému riziku, že prídu o moc, ale ani USA nie sú všemocné. A z osobného hľadiska môže byť pre týchto štyroch pánov lepšie základne odmietnuť a možno aj prísť o moc, ako vojsť do histórie ako zradcovia vlastného národa.

Členstvo Slovenska v EÚ, členstvo v Schengenskej zóne (nekontrolovanie časti hraníc územia), členstvo v eurozóne (zbavenie sa vlastnej meny) znamenali citeľné oslabenie suverenity krajiny. Prítomnosť cudzích vojenských síl na našom území by bolo ďalším a významným oslabením tej zostávajúcej. Vojenské základne si mocnosti v cudzích krajinách zriaďujú, aby tam zostali dlho alebo veľmi dlho – desiatky rokov. A zbavenie sa takýchto cudzích síl býva extrémne zložité. Prítomnosť vojenskej sily inej mocnosti znamená aj aktívne zasahovanie do domácej politickej scény – strany, ktoré podporujú prítomnosť cudzích vojsk, sa dočkajú výraznej podpory na všetkých frontoch a naopak.

Pred druhou svetovou vojnou nacistické Nemecko rozbilo Československo a zo Slovenska si urobilo sluhu pre svoje šialené plány. Politická reprezentácia Slovenského štátu kolaborovala s nacistickým Nemeckom, umožnila Nemecku vojensky a hospodársky využívať naše územie, Slovenská armáda stála po boku Wehrmachtu a zúčastnila sa na útoku na Sovietsky zväz. Ako krajina, ako národ, nesieme teda podiel na nacistických zverstvách napáchaných na Sovietskom ľude a na holokauste. Morálne nás ako národ očistilo hrdinstvo účastníkov Slovenského národného povstania, ktoré nebolo len povstaním proti Nemeckým okupantom, ale aj proti politickým kolaborantom. Ako národ, ako krajina sa už nesmieme takejto podlosti dopustiť. Táto história sa už nesmie opakovať.

Ten, kto sleduje politické dianie v USA, vie, že tamojšie politické, vojenské a intelektuálne elity sú absolútne posadnuté Ruskom ako nepriateľom. Spojené štáty americké v posledných rokoch v Európe a po celom svete zintenzívnili svoje politické, hospodárske a vojenské aktivity nasmerované proti Rusku. Rusko samozrejme reaguje a s veľkými obavami očakáva ďalší vývoj. Generálny štáb Ozbrojených síl Ruskej federácie už v roku 2017 vyhlásil, že Spojené štáty si dislokáciou svojej vojenskej techniky v Európe a na hraniciach s Ruskom vytvárajú možnosť náhleho prekvapivého jadrového útoku na Rusko. Ministerstvo obrany RF v roku 2018 vyhlásilo, že početnosť a rozsiahlosť vojenských aktivít NATO v blízkosti ruských hraníc neustále narastá a situácia na západných hraniciach Ruska sa vyostruje. Minulý rok zadal prezident Vladimír Putin vedeniu armády úlohu zabezpečiť pripravenosť všetkých strategických a veľkých podnikov nezávisle od formy vlastníctva na vojenskú produkciu. Začiatkom roka 2018 minister zahraničia RF Sergej Lavrov na konferencii o odzbrojení v Ženeve uviedol, že Spojené štáty pripravujú armády európskych krajín na použitie taktických jadrových zbraní proti Rusku. Vojna USA a NATO proti Rusku je reálnou hrozbou. A ak k nej dôjde, môže prepuknúť do vojny jadrovej. A netreba ďalej hovoriť, čo by jadrová vojna znamenala. Jadrové hodiny skazy Doomsday Clock boli posunuté už na o dve minúty dvanásť. To je najviac v ich histórii. Na celom svete sa tí, ktorí vnímajú, čo sa deje, obávajú toho najhoršieho.

Samozrejme, že v našej krajine žije mnoho ľudí, ktorí by vojenské základne USA uvítali s radosťou, s kyticami, v prvých radoch a pred kamerami. Určite existujú aj takí, ktorí by sa potešili aj vojne. Ponúka sa hneď niekoľko notoricky známych mien. Vojnových štváčov žiaľ máme v našej politickej, mediálnej a intelektuálnej sfére požehnane. Drvivá časť ľudí však žiadne vojenské základne cudzích mocností v našej krajine nechce a nechce ani žiadnu vojnu. Normálni ľudia chcú žiť v mieri!

Pán premiér Pellegrini, pán predseda Fico, pán predseda Danko, pán predseda Bugár musíte povedať NIE vojenským základniam USA na Slovensku, musíte povedať NIE vojne. Nesmiete zradiť svoju krajinu! My nechceme byť súčasťou vojnových plánov USA, my chceme mier!

 

Adrián Ondrovič

 

_____________________________________________________________________________________________________

Pripojte sa k výzve a napíšte email premiérovi a trom predsedom vládnych strán!

_____________________________________________________________________________________________________

 

Komu: premier@vlada.gov.sk, sekretariat.predseda@strana-smer.sk, andrej_danko@nrsr.sk, bela_bugar@nrsr.sk

Predmet: NIE ZÁKLADNIAM USA, NIE VOJNE

Text emailu:

Vážený pán predseda vlády Pellegrini,
vážený pán predseda strany Smer-SD Fico,
vážený pán predseda strany SNS Danko,
vážený pán predseda strany Most-Híd Bugár,

Ocitli ste sa nie vlastným pričinením pred jedným z najdôležitejších rozhodnutí Vašej politickej kariéry, Vášho osobného života. Ste najmocnejšími mužmi v našej krajine, nesiete za ňu zodpovednosť pred Vašimi voličmi, pred všetkými jej obyvateľmi.

Úmysel USA vybudovať v našej krajine vojenské základne ohrozuje suverenitu našej krajiny, ohrozuje mier v Európe. Na Vás páni záleží, aký bude ďalší osud Slovenska.

Vaše rozhodnutie bude mať ďalekosiahle dôsledky a vojde do histórie Slovenska a sveta. Ak podľahnete tlaku USA a odsúhlasíte vybudovanie vojenských základní USA na Slovensku, vojdete do histórie rovnako ako predstavitelia Slovenského štátu pred druhou svetovou vojnou – ako zradcovia vlastného národa, ako zradcovia mieru.

Musíte odolať tlaku USA, musíte rešpektovať vôľu drvivej väčšiny obyvateľov Slovenska. Sme mierumilovný národ, my sa nechceme zúčastňovať na vojenských zámeroch USA.

Pán Pellegrini, pán Fico, pán Danko, pán Bugár povedzte NIE vojenským základniam USA v našej krajine, povedzte NIE vojne, povedzte ÁNO mieru!

Vaše meno

Otázka verejného vlastníctva strategických podnikov a sektorov je zo spoločensko-ekonomického hľadiska jednoznačná

14.04.2020

Význam strategických podnikov v našej spoločnosti je, resp. bol relatívne dobre známy, prinajmenšom v 90-tych rokoch. V roku 1998 sa dokonca uskutočnilo referendum s otázkou: „Ste za to, aby NR SR prijala ústavný zákon, ktorým sa zakáže privatizácia týchto strategických podnikov: 1. Západoslovenské energetické závody, š.p. Bratislava; 2. Stredoslovenské energetické [...]

Osudová chyba Juliana Assangea je odkazom pre budúcich odvážnych

24.04.2019

Julian Assange sa stal už počas svojho života legendou. Založenie portálu Wikileaks.org, na ktorom so svojimi spolupracovníkmi dodnes zverejňujú rôzne tajné (ale aj verejné) dokumenty politikov, vlád, korporácií, tajných služieb, vojenských a vojnových tajných dokumentov z USA, Francúzska, Ruska, Talianska a ďalších krajín, bolo historickým počinom s významom pre [...]

Ekostopa Slovenska – dobiehame západ

01.08.2018

Ukazovateľ ekologickej stopy krajiny je komplexný ukazovateľ, ktorý sleduje spotrebu prírodných zdrojov ekonomikou danej krajiny, resp. nejakého regiónu. Sleduje nielen spotrebované zdroje pochádzajúce priamo z územia danej krajiny, ale aj spotrebované zdroje dovezené zo zahraničia, či vygenerovanú spotrebu zdrojov v zahraničí dovozom výrobkov. Napríklad také ukážkové [...]

mesto, bratislava, panorama, centrum, dunaj, sky walking, most s

V Bratislave sa môže vyskytnúť povodeň, varuje SHMÚ

05.08.2020 14:15

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal pre hlavné mesto výstrahu prvého stupňa.

Monika Jankovská

Jankovská ostáva za mrežami, Cvikovej súd vyhovel

05.08.2020 14:05, aktualizované: 14:50

Bývalá štátna tajomníčka je obvinená z trestných činov podplácania a prijímania úplatku.

Súd Pojednávanie Kuciak Vražda kočner para

Mohli ovplyvniť odloženie rozsudku o Kuciakovej vražde záverečné reči?

05.08.2020 13:00

Argumenty všetkých strán v procese a celý prípad si zaslúžia dlhšiu poradu, domnieva sa Kočnerov advokát Para.

požiar

Na juhu Francúzska evakuovali v dôsledku požiarov približne 2 700 ľudí

05.08.2020 12:08

Požiare vypukli v utorok večer pri meste Martigues.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 7
Celková čítanosť: 18088x
Priemerná čítanosť článkov: 2584x

Autor blogu

Kategórie